Back to Top
| Megapixel | 5 MP |
| Maximum video resolution | 2592 x 1944 pixels |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| 3D | |
| Resolution at capture speed | 640x480@30fps,1280x720@30fps,1920x1080@30fps,2048x1536@30fps,2592x1944@30fps |
| Video formats supported | YUV |
| Photo feature | |
| Maximum interpolated image resolution | 5 MP |
| Auto focus | |
| Zoom capability | |
| Digital zoom | 5 x |
| Face tracking | |
| Viewing angle, horizontal | 63 ° |
| Normal focusing range | 0.2 m |
| Built-in microphone | |
| Number of microphones | 1 |
| Microphone direction type | Bidirectional microphone |
| Interface | USB |
| Product colour | Black, White |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/4 " |
| Built-in flash | |
| Cable length | 2 m |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Mobile operating systems supported | Y |
| Width | 57 mm (2.22 ") |
| Depth | 63 mm (2.46 ") |
| Height | 76 mm (2.96 ") |
| Quantity | 1 |
| Tripod included | |
| User guide |
| Tripod mounting supported | |
| Android, Linux, Windows 10 IoT Core, iOS | |
| 5 | |
| Full HD |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.