PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse:
Logitech G Pro X Superlight Gaming Wireless Mouse
Looking for a gaming mouse that won't weigh you down?
The Logitech G Pro X Superlight gaming mouse is also wireless, so you'll never have to worry about being tethered to your computer.
Remove all impediments to victory with our lightest and fastest PRO mouse ever. It weighs less than 63 grams and provides near frictionless glide, making it the new weapon of choice for the world's finest esports professional athletes.
The PRO X SUPERLIGHT follows our ZERØ OPPOSITION design philosophy—our commitment to removing all impediments to provide the cleanest possible connection between the player and the game.
Zero Opposition: Pro Players Discuss Their Winning Philosophies
Logitech G PRO X SUPERLIGHT is the result of ongoing collaboration with top esports players, and it was designed with a single aim in mind: to develop the lightest feasible PRO wireless gaming mouse while maintaining the quality, structural integrity, and pro-grade standards that Logitech G provides.
PRO X SUPERLIGHT is the lightest PRO mouse yet, weighing less than 63 grams—nearly 25% less than our basic PRO Wireless mouse.
This was accomplished through diligent engineering to produce extreme weight reduction with no compromises in performance.
With LIGHTSPEED, our unique, pro-grade wireless technology for responsive performance and powerful connectivity, you can concentrate solely on winning.
The Logitech G HERO 25K sensor offers unsurpassed precision, speed, and consistency. PRO X SUPERLIGHT provides extraordinary precision and ultra-fine control for complete confidence, particularly during the frantic, split-second moments of tournament play.
Large, zero-additive PTFE feet provide a smooth glide for a direct, fluid connection to the game.
PRO X SUPERLIGHT meets the most stringent environmental requirements. It is a completely certified carbon neutral product. Through the acquisition of renewable energy and carbon offsets, our manufacturing plants have achieved net zero carbon emissions.
| Mouse tracking speed | 400 ips |
| Device interface | RF Wireless |
| Purpose | Gaming |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 5 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement resolution | 25400 DPI |
| Acceleration (max) | 40 G |
| Response time | 1 ms |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Customizable movement resolution | |
| Scrolling directions | Vertical |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Form factor | Right-hand |
| Product colour | White |
| Surface coloration | Monotone |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Ergonomic design |
| Power source | Batteries |
| Rechargeable | |
| Battery type | Built-in battery |
| Windows operating systems supported | Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan |
| Width | 63.5 mm (2.48 ") |
| Depth | 125 mm (4.88 ") |
| Height | 40 mm (1.56 ") |
| Receiver included | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 68 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 172 mm |
| Package weight | 351.1 g |
| Master carton width | 147 mm |
| Master carton length | 244 mm |
| Master carton height | 188 mm |
| Master carton weight | 1651 g |
| Weight | 63 g (0.14 lbs) |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Micro-USB Type-B |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
