Back to Top
| Silent click |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Purpose | Office |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 5 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 4000 DPI |
| Button functions | Back, Forward |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Wireless range | 10 m |
| Form factor | Right-hand |
| Product colour | White |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Ergonomic design | |
| Rubber grips | |
| On/off switch |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Battery technology | Alkaline |
| Service life of battery | 24 month(s) |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.14 Mojave |
| Linux operating systems supported | Y |
| Mobile operating systems supported | Android, iPadOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Post-consumer recycled plastic | 26 % |
| Width | 66.2 mm (2.58 ") |
| Depth | 118.7 mm (4.63 ") |
| Height | 42 mm (1.64 ") |
| Receiver width | 18.7 mm |
| Receiver depth | 6.1 mm |
| Receiver height | 14.4 mm |
| Receiver weight | 1.8 g |
| Receiver included | |
| Batteries included | |
| User guide | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 81 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package height | 186 mm |
| Package weight | 160 g |
| Master carton width | 191 mm |
| Master carton length | 251 mm |
| Master carton height | 107 mm |
| Master carton weight | 780 g |
| Compatibility | Logi Bolt USB Receiver |
| Weight | 115.4 g (0.25 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
