Back to Top
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Graphics processor | GeForce GT 730 |
| Processor boost clock speed | 902 MHz |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Maximum displays per videocard | 3 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| CUDA | |
| CUDA cores | 384 |
| Discrete graphics adapter memory | 2 GB |
| Graphics adapter memory type | GDDR3 |
| Memory bus | 64 bit |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Interface type | PCI Express 2.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4a |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.4 |
| HDCP | |
| Dual Link DVI | |
| TV tuner integrated |
| Cooling type | Passive |
| Form factor | Half-Height/Half-Length (HH/HL) |
| Bracket height | Low-Profile (LP) / Full-Height (FH) |
| Number of slots | 1 |
| Minimum system power supply | 300 W |
| Power consumption (typical) | 23 W |
| Weight | 288 g (0.63 lbs) |
| Depth | 39 mm (1.52 ") |
| Height | 69 mm (2.69 ") |
| Width | 146 mm (5.69 ") |
| Package type | Box |
| Package weight | 501 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
