We started with the most modern NAND flash on the market and worked our way up to the CS3040 to attain a better standard of durability and dependability. The NVMe Gen4 x4 interface offers outstanding performance, with maximum read rates of up to 5,600MB/s seq. and maximum write speeds of up to 4,300MB/s seq.
The exhaustive testing and stringent validation process utilized by PNY provides interoperability across a wide range of computing platforms and a number of different operating systems.
PNY XLR8 CS3040 2 Internal Solid State Drive M280CS was developed with the same high standards of quality and longevity that our clients have come to expect from us after more than three decades of service.
NVMe Gen4's Lightning-Fast Data Transfer Capabilities and NAND flash memory is up to 30 times more reliable than hard disk drives (HDDs).
Extended protection and tranquility are guaranteed.
| Solid-state drive capacity | 500 GB |
| Read speed | 5600 MB/s |
| Write speed | 2600 MB/s |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| NVM Express (NVMe) version | 1.3 |
| Memory type | 3D NAND |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| End-to-End Data Protection | |
| Hardware encryption | |
| S.M.A.R.T. support | |
| TRIM support | |
| ECC | |
| Component for | PC/Notebook |
| TBW rating | 850 |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| SSD form factor | M.2 |
| Certification | BSMI, CE, FCC, REACH, VCCI, KCC |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Width | 80 mm (3.12 ") |
| Depth | 22 mm (0.86 ") |
| Height | 4 mm (0.16 ") |
| Weight | 6.6 g (0.01 lbs) |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.