Back to Top
| Capacity | 64 GB |
| USB version | 2.0 |
| USB Type-A connector | |
| USB Type-C connector | |
| Micro-USB connector | |
| Lightning connector | |
| Security algorithms | 128-bit AES |
| Plug and Play | |
| Fingerprint reader | |
| Password protection | |
| Mac compatibility | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Form factor | Slide |
| Product colour | Black, Red |
| Certification | CE, KCC |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Width | 20.8 mm (0.81 ") |
| Depth | 11.2 mm (0.44 ") |
| Height | 60.2 mm (2.35 ") |
| Weight | 6.8 g (0.01 lbs) |
| Package width | 76.2 mm |
| Package depth | 8.64 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package weight | 25.65 g |
| Package type | Blister |
| Quantity | 1 |
| Bundled software | SanDisk SecureAccess |
| Quantity per master carton | 25 pc(s) |
| Master carton width | 79.5 mm |
| Master carton length | 279.15 mm |
| Master carton height | 133.35 mm |
| Master carton weight | 711.25 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
