Back to Top
| Capacity | 32 GB |
| USB version | 2.0 |
| USB Type-A connector | |
| USB Type-C connector | |
| Micro-USB connector | |
| Lightning connector | |
| Fingerprint reader | |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Form factor | Capless |
| Product colour | Black, Red |
| Certification | CE, FCC |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Width | 17.6 mm (0.69 ") |
| Depth | 7.4 mm (0.29 ") |
| Height | 41.5 mm (1.62 ") |
| Weight | 2.5 g (0.01 lbs) |
| Package width | 76.2 mm |
| Package depth | 6.35 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package weight | 21.7 g |
| Package type | Blister |
| Quantity | 1 |
| Quantity per master carton | 50 pc(s) |
| Master carton width | 86 mm |
| Master carton length | 264 mm |
| Master carton height | 146 mm |
| Master carton weight | 1165.97 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
