Back to Top
| Solid-state drive capacity | 240 GB |
| Solid-state drive interface | Serial ATA III |
| Read speed | 530 MB/s |
| Write speed | 440 MB/s |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| Memory type | SLC |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| S.M.A.R.T. support | |
| Component for | PC/notebook |
| Product colour | Black |
| Protection features | Shock resistant, Vibration proof |
| Certification | CE, FCC, TÜV |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating vibration | 5 G |
| Non-operating vibration | 4.9 G |
| Operating shock | 1500 G |
| Width | 100.5 mm (3.92 ") |
| Depth | 7 mm (0.27 ") |
| Height | 69.95 mm (2.73 ") |
| Weight | 32 g (0.07 lbs) |
| Package width | 127 mm |
| Package depth | 10.29 mm |
| Package height | 177.8 mm |
| Package weight | 58.1 g |
| Master carton width | 139.7 mm |
| Master carton length | 104 mm |
| Master carton height | 190.5 mm |
| Master carton weight | 698.03 g |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
