Back to Top
| Device type | HDD |
| Hard drive capacity | 12000 GB |
| Hard drive interface | Serial ATA III |
| Drive device, buffer size | 256 MB |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| Hard drive size | 3.5 " |
| Component for | NAS |
| Start/stop cycles | 600000 |
| Hard drive sustained transfer rate | 2100 MiB/s |
| Workload rate limit | 180 TB/yaer |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Power consumption (typical) | 7.8 W |
| Power consumption (standby) | 0.8 W |
| Power consumption (idle) | 5 W |
| Start-up current | 1.8 A |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating shock | 70 G |
| Non-operating shock | 250 G |
| Width | 101.85 mm (3.97 ") |
| Height | 26.11 mm (1.02 ") |
| Depth | 146.99 mm (5.73 ") |
| Weight | 690 g (1.52 lbs) |
| Halogen free |
| Quantity per box | 20 pc(s) |
| Quantity per pallet | 40 pc(s) |
| Number of layers per pallet | 8 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
