Back to Top
| Hard drive capacity | 8000 GB |
| Hard drive speed | 5640 RPM |
| Hard drive size | 3.5 " |
| Component for | NAS |
| Hard drive interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Workload rate limit | 180 TB/yaer |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Power consumption (standby) | 0.4 W |
| Power consumption (read) | 6.2 W |
| Power consumption (write) | 6.2 W |
| Power consumption (idle) | 4.1 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Non-operating shock | 250 G |
| Width | 101.6 mm (3.96 ") |
| Depth | 146.99 mm (5.73 ") |
| Height | 26.11 mm (1.02 ") |
| Weight | 750 g (1.65 lbs) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | Serial ATA III |
| Type | HDD |
| Storage drive buffer size | 256 MB |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Noise level (idle) | 25 dB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
