1TB, 3.5'', 12GB/s SAS, 7200rpm, 512n
The secure, high-capacity, high-performance drives are optimized for demanding enterprise bulk data applications.
Exos 7E8 hard drives support up to 8 TB per drive, offering bulk data storage for data center infrastructures requiring a highly reliable enterprise hard drive.
Exos 7E8 provides cost-effective, reliable access to unstructured data.
Built on field-proven 9th generation conventional magnetic recording (CMR) technology, the Exos 7E8 drive helps to catalyze the datasphere, enabling data center architects and IT professionals to deliver trusted performance, rock-solid reliability, ironclad security, and a low TCO for demanding 24×7 operations.
Robust Bulk Data Storage for a 24×7 World
With its state-of-the-art cache, on-the-fly error correction algorithms, and design that keeps rotational vibrations to a minimum, the Exos 7E8 helps replicated and RAID multi-drive systems run consistently well.
Meet your storage workload requirements in the most efficient and cost-effective data center footprint on the market today.
The Exos 7E8 delivers easy integration into bulk storage systems with 12 Gb/s SAS and SATA 6 Gb/s interface options.
With user-definable innovative technology advancements like PowerChoice™ and Seagate RAID Rebuild®, you can tailor your nearline storage requirements for even greater improvements in lowering your TCO.
Advanced security features help protect data where it lives—on the drive.
Exos 7E8 protects stored data and prevents unauthorized drive access with security features such as Secure Downloads & Diagnostics, a TCG-compliant self-encrypting drive, and a government-grade FIPS/Common Criteria tamper-resistant hard drive.
Seagate Secure™ drives simplify drive repurposing and disposal, help protect data-at-rest and comply with corporate and federal data security mandates.
| Hard drive capacity | 1000 GB |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| Hard drive size | 3.5 " |
| Average latency | 4.16 ms |
| Component for | Server/workstation |
| Hard drive interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Hard drive sustained transfer rate | 226 MiB/s |
| Bytes per sector | 512 |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Power consumption (typical) | 8.93 W |
| Power consumption (idle) | 4.84 W |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 60 °C |
| Operating vibration | 12.5 G |
| Non-operating vibration | 4.9 G |
| Operating shock | 70 G |
| Width | 101.85 mm (3.97 ") |
| Depth | 147 mm (5.73 ") |
| Height | 26.1 mm (1.02 ") |
| Quantity | 1 |
| Interface | SAS |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Type | HDD |
| Storage drive buffer size | 128 MB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
