Back to Top
| Hard drive capacity | 4000 GB |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Hard drive size | 3.5 " |
| Component for | NAS |
| Start/stop cycles | 600000 |
| Hard drive interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Hard drive sustained transfer rate | 202 MiB/s |
| Workload rate limit | 180 TB/yaer |
| Power consumption (typical) | 4.8 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (idle) | 3.96 W |
| Start-up current | 1.8 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating vibration | 0.25 G |
| Non-operating vibration | 3 G |
| Operating altitude | -304 - 3048 m |
| Non-operating altitude | -304 - 12192 m |
| Operating shock | 80 G |
| Non-operating shock | 300 G |
| Width | 101.8 mm (3.97 ") |
| Height | 20.2 mm (0.79 ") |
| Depth | 146.99 mm (5.73 ") |
| Weight | 490 g (1.08 lbs) |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Type | HDD |
| Storage drive buffer size | 256 MB |
| Rotational Vibration (RV) sensors | |
| 24/7 operation | |
| Mean time to failure (MTTF) | 1000000 h |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
