Back to Top
| Hard drive capacity | 16000 GB |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| Hard drive size | 3.5 " |
| Average latency | 4.16 ms |
| Component for | Disk array |
| Hard drive interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Hard drive sustained transfer rate | 554 MiB/s |
| Hard drive average transfer rate | 528 MB/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Power consumption (write) | 12.8 W |
| Power consumption (idle) | 8 W |
| Power consumption (read) | 13.5 W |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 60 °C |
| Operating vibration | 2.27 G |
| Operating shock | 40 G |
| Non-operating shock | 200 G |
| Width | 101.85 mm (3.97 ") |
| Height | 26.1 mm (1.02 ") |
| Depth | 147 mm (5.73 ") |
| Weight | 665 g (1.47 lbs) |
| Interface | SAS |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Type | HDD |
| Storage drive buffer size | 256 MB |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^15 bits read |
| Rotational Vibration (RV) sensors | |
| 24/7 operation | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
