Back to Top
| Solid-state drive capacity | 1000 GB |
| Read speed | 7400 MB/s |
| Write speed | 7000 MB/s |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| NVM Express (NVMe) version | 1.4 |
| Memory type | 3D TLC |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Random read (4KB) | 1300000 IOPS |
| Random write (4KB) | 1300000 IOPS |
| S.M.A.R.T. support | |
| TRIM support | |
| Component for | PC |
| Mean time between failures (MTBF) | 1800000 h |
| SSD form factor | M.2 |
| Power consumption (average) | 8.3 W |
| Power consumption (idle) | 0.022 W |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | 40 - 85 °C |
| Non-operating shock | 1500 G |
| Width | 24.22 mm (0.94 ") |
| Depth | 80.85 mm (3.15 ") |
| Height | 11.1 mm (0.43 ") |
| Weight | 49 g (0.11 lbs) |
| Package width | 109 mm |
| Package depth | 24 mm |
| Package height | 155 mm |
| Package weight | 120 g |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
