Back to Top
| Solid-state drive capacity | 1920 GB |
| Read speed | 7400 MB/s |
| Write speed | 3300 MB/s |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| Memory type | 3D eTLC |
| Latency (read) | 75 µs |
| Latency (write) | 12 µs |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Random read (4KB) | 1150000 IOPS |
| Random write (4KB) | 95000 IOPS |
| Hardware encryption | |
| Component for | PC/Notebook |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| TBW rating | 3500 |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| SSD form factor | 2.5" |
| Power consumption (average) | 14 W |
| Power consumption (idle) | 6 W |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Target workload | Read Intensive (RI) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating shock | 1500 G |
| Width | 70.1 mm (2.73 ") |
| Depth | 100.4 mm (3.92 ") |
| Height | 14.9 mm (0.58 ") |
| Weight | 205 g (0.45 lbs) |
| Quantity per master carton | 20 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
