Back to Top
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| ECC | |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speeds | 1600,1866,2133,2400 MHz |
| Supported UDIMM clock speeds | 1600,1866,2133,2400 MHz |
| Supported UDIMM module capacity | 4GB,8GB,16GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7 |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Thermal Design Power (TDP) | 95 W |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| USB 2.0 connectors | 6 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 4 |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| Number of SATA III connectors | 8 |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| Number of chassis fan connectors | 5 |
| Chassis intrusion connector | |
| TPM connector | |
| Number of COM connectors | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Intel I210-AT, Intel I219LM |
| Wi-Fi |
| Audio chip | Realtek ALC888S |
| PC health monitoring | FAN, LED, Power supply, Temperature, Voltage |
| Component for | Workstation |
| Motherboard chipset | Intel C236 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Watch Dog function |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 3 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 2 |
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| ACPI version | 5.0 |
| Plug and Play | |
| Desktop Management Interface (DMI) version | 2.3 |
| System management BIOS (SMBIOS) version | 3.0 |
| UEFI version | 2.3.1 |
| Real-time clock (RTC) |
| Trusted Platform Module (TPM) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Width | 304.8 mm (11.89 ") |
| Depth | 243.8 mm (9.51 ") |
| Bundled software | AMT, SuperDoctor 5, vPro |
| Number of DIMM slots | 4 |
| Number of processors supported | 1 |
| Intel Xeon series | E3-1200 |
| Y | |
| RoHS | |
| Y | |
| 4 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.