Back to Top
| Host interface | PCIe |
| Output interface | Firewire 800 / 400 |
| Firewire (IEEE 1394) ports | 3 |
| Chipset | LSI/Agere System FW643 |
| Package length | 7.80 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows 98SE, Windows ME, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Package width | 152 mm |
| Package depth | 198 mm |
| Package height | 58 mm |
| Package weight | 220 g |
| Data transfer rate | 800 Mbit/s |
| Ports quantity | 3 |
| Connectivity technology | Wired |
| Compatible operating systems | Windows 98SE/ME/2000/XP/Server 2003, Mac OS 10.2.4+ |
| Quantity outer carton | 10 pc(s) |
| Compliance industry standards | IEEE-1394, IEEE-1394A, IEEE-1394B, OHCI, PCI 2.2 |
| Mac compatibility |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
