Back to Top
| Host interface | PCIe |
| Output interface | M.2 |
| Expansion card standard | PCIe 4.0 |
| Number of M.2 (M) slots | 4 |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| Bandwidth | 128 Gbit/s |
| Product colour | Grey |
| Cooling type | Active |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Number of expansion slots | 1 |
| Power consumption (typical) | 19.8 W |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 98, Windows Vista, Windows XP |
| Width | 203.2 mm (7.92 ") |
| Depth | 109.22 mm (4.26 ") |
| Package width | 139.7 mm |
| Package depth | 254 mm |
| Package height | 38.1 mm |
| Package weight | 512.56 g |
| Quantity | 1 |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.