Back to Top
| Internal | |
| Host interface | PCIe |
| Output interface | USB 3.0 |
| PCIe version | 2.0 |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 1 |
| Chipset | 2 x Renesas / NEC - µPD720202 |
| Maximum cable length | 3 m |
| UASP support | |
| Hot-swap | |
| Data transfer rate (max) | 5 Gbit/s |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85 % |
| Width | 15 mm (0.59 ") |
| Depth | 167 mm (6.51 ") |
| Height | 120 mm (4.68 ") |
| Weight | 90 g (0.2 lbs) |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 200 g |
| Drivers included | |
| Manual | |
| User guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
