Back to Top
| Internal | |
| Host interface | PCI |
| Output interface | USB 3.0 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Chipset | NEC uPD720202 |
| Product colour | Red |
| RoHS compliance |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 90 % |
| Width | 133 mm (5.19 ") |
| Depth | 65 mm (2.54 ") |
| Height | 20 mm (0.78 ") |
| Weight | 80 g (0.18 lbs) |
| Package width | 252 mm |
| Package depth | 222 mm |
| Package height | 108 mm |
| Package weight | 200 g |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Connectivity technology | Wired |
| Compatible operating systems | Windows XP(32/64-bit)/ Server 2003(32/64-bit)/ Server 2008 R2/ Vista(32/64-bit)/ 7(32/64-bit)/ 8(32/64-bit) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
