Back to Top
| Internal | |
| Host interface | PCIe |
| Output interface | M.2, SATA |
| PCIe version | 3.0 |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| SATA revision | 3.0 |
| Internal SATA ports quantity | 2 |
| Data transfer rate (max) | 6 Gbit/s |
| Port multiplier |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Width | 20 mm (0.78 ") |
| Depth | 120 mm (4.68 ") |
| Height | 120 mm (4.68 ") |
| Weight | 46 g (0.1 lbs) |
| Package width | 130 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 44 mm |
| Package weight | 122 g |
| Quick installation guide | |
| Mounting brackets included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
