Back to Top
| Internal | |
| Host interface | SATA |
| Output interface | M.2 |
| Number of M.2 (B) slots | 2 |
| Number of SSDs supported | 2 |
| SATA revision | 3.0 |
| Plug and Play | |
| Chipset | ASMedia - ASM1092R |
| RAID levels | 0,1, BIG, JBOD |
| S.M.A.R.T. support | |
| TRIM support | |
| Hot-swap | |
| Product colour | Red |
| Data transfer rate (max) | 6 Gbit/s |
| Easy to install | |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 90 % |
| Width | 70 mm (2.73 ") |
| Depth | 100 mm (3.9 ") |
| Height | 7 mm (0.27 ") |
| Weight | 41 g (0.09 lbs) |
| Package width | 172 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 110 g |
| Quick installation guide | |
| Mounting brackets included | |
| Screws included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
