Back to Top
| Video ports quantity | 4 |
| Video port type | HDMI |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA),2560 x 1600 (WQXGA),3840 x 2160 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Full HD | |
| HDCP | |
| Supported video modes | 720p,1080p |
| Product colour | Black |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 1 A |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 0.2 A |
| Power consumption (typical) | 5 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, |
| Power LED | |
| LED indicators | Y |
| HDMI version | 2.0 |
| Supported audio channels | 7.1 |
| Plug and Play |
| Dimensions (WxDxH) | 64 x 165 x 17 mm |
| Weight | 271 g (0.6 lbs) |
| Package width | 148 mm |
| Package depth | 212 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 100 g |
| User guide | |
| Included power plug types | AU, EU, NA, UK |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
