2-Port DVI Audio/Video Splitter
Features
- Connects computers with DVI graphics to multiple DVI compatible monitors or projectors.
- Fully compliant with DVI-Digital and DVI-Analog.
- Supports DDWG (Digital Display Working Group) standard for DVI compliant monitors.
- Speaker enabled for audio enjoyment.
- Cascadable to 3 levels - provides up to 8 video signals.
- Cascade distance: Source to Device -1.8m, Device to Device-5m,Device to Display-5m.
- Installs in minutes.
- Maintains highest single link video resolution (up to 1920 x 1200).
- DDC, DDC2, DDC2B Compatible (Port 1 only).
- HDCP Compliant.
- OS Support: Windows 2000, Windows XP, Linux, Mac and Sun
Package Contents
- 1x 2-Port DVI Video Splitter
- 1x 0AD6-1605-24EG Power Adapter
- 1x User Instructions
| Video ports quantity | 2 |
| Video port type | DVI |
| Audio ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN | |
| Connector(s) | DVI |
| DC-in jack |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Full HD |
| USB powered | |
| Power consumption (typical) | 3.4 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Power LED |
| Maximum operating distance | 5 m |
| Handheld remote control |
| Weight | 620 g (1.37 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 210 x 87 x 55 mm |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.