Back to Top
| Internal | |
| Host interface | PCIe |
| Output interface | USB 3.0 |
| PCIe version | 2.0 |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 1 |
| Chipset | 4 x Renesas / NEC - µPD720202 |
| Maximum cable length | 3 m |
| UASP support | |
| Data transfer rate (max) | 5 Gbit/s |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85 % |
| Width | 15 mm (0.59 ") |
| Depth | 167 mm (6.51 ") |
| Height | 120 mm (4.68 ") |
| Weight | 90 g (0.2 lbs) |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 204 g |
| Drivers included | |
| Manual | |
| User guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
