Back to Top
| Internal | |
| Host interface | PCIe |
| Output interface | M.2 |
| Expansion card standard | PCIe 3.0 |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| Product colour | Black, Silver |
| Data transfer rate (max) | 32 Gbit/s |
| Cooling type | Passive |
| LED indicators | Y |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -35 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 65 % |
| Width | 160 mm (6.24 ") |
| Depth | 22 mm (0.86 ") |
| Height | 122 mm (4.76 ") |
| Weight | 181.5 g (0.4 lbs) |
| Package weight | 260 g |
| Manual |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| CE, REACH, RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
