Back to Top
| Internal | |
| Host interface | PCIe |
| Output interface | Serial |
| Expansion card standard | PCIe 1.1 |
| Chipset | Asix AX99100 |
| FIFO (First In, First Out) | 256 B |
| Stop bits | 1,1.5,2 |
| Baud rate | 921.6 Kbit/s |
| Data bits | 5,6,7,8,9 |
| Product colour | Green |
| RoHS compliance | |
| Certification | REACH, CE, FCC |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 100 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85 % |
| Width | 75 mm (2.93 ") |
| Depth | 63 mm (2.46 ") |
| Height | 18 mm (0.7 ") |
| Weight | 370 g (0.82 lbs) |
| Package width | 213 mm |
| Package depth | 149 mm |
| Package height | 51 mm |
| Package weight | 386 g |
| Quantity | 1 |
| Cables included | Serial |
| Quick installation guide |
| Master carton width | 480 mm |
| Master carton length | 350 mm |
| Master carton height | 235 mm |
| Quantity per master carton | 16 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
