Back to Top
| Internal | |
| Host interface | PCIe |
| Output interface | SATA, USB 3.0 |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Internal SATA ports quantity | 1 |
| Chipset | Renesas / NEC - µPD720201 |
| Product colour | Metallic, Red |
| Maximum cable length | 3 m |
| UASP support | |
| Data transfer rate (max) | 5 Gbit/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 1920042 h |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Width | 18 mm (0.7 ") |
| Depth | 92 mm (3.59 ") |
| Height | 120 mm (4.68 ") |
| Weight | 55 g (0.12 lbs) |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 140 g |
| Drivers included | |
| Manual | |
| Mounting brackets included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
