Back to Top
| Internal | |
| Host interface | USB |
| Output interface | Serial |
| Serial interface type | RS-232 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Connector(s) | USB A, DB9 |
| Plug and Play | |
| Baud rate | 230 Kbit/s |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | REACH, CE, FCC |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Width | 40.6 mm (1.58 ") |
| Depth | 78.7 mm (3.07 ") |
| Height | 25.4 mm (0.99 ") |
| Cables included | USB |
| Drivers included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.