Back to Top
| Type | Wall mounted rack |
| Rack capacity | 6U |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Key lock | |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Certification | RoHS, UL/CSA 60950-1, EIA-310-E |
| Width | 600.2 mm (23.41 ") |
| Depth | 445.7 mm (17.38 ") |
| Height | 367 mm (14.31 ") |
| Weight | 13000 g (28.66 lbs) |
| Package width | 659.9 mm |
| Package depth | 515.1 mm |
| Package height | 179.8 mm |
| Package weight | 14300 g |
| Wall mounting kit | |
| Quick installation guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.