Back to Top
| Number of storage drives supported | 1 |
| Supported storage drive interfaces | M.2 |
| Storage drive size | M.2 " |
| Supported storage drive lengths | 30,42,60,80 mm |
| USB connectivity | |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Female connector |
| USB ports quantity | 1 |
| Integrated USB cable |
| Product type | SSD enclosure |
| LED indicators | Activity, Power |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | Black |
| Mean time between failures (MTBF) | 112000 h |
| Chipset | Realtek - RTL9210B |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| UASP support |
| Power source type | USB |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Weight | 81.6 g (0.18 lbs) |
| Width | 128 mm (4.99 ") |
| Depth | 40 mm (1.56 ") |
| Height | 14 mm (0.55 ") |
| Package width | 154 mm |
| Package depth | 106 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package weight | 193.4 g |
| Screwdriver included | |
| Manual | |
| Screws included | |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C, USB Type-C to USB Type-C |
| Master carton width | 502 mm |
| Master carton length | 395 mm |
| Master carton height | 266 mm |
| Quantity per master carton | 60 pc(s) |
| CE, RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
