Back to Top
| Number of storage drives supported | 1 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive size | 3.5 " |
| Maximum storage capacity | 10 TB |
| Hot-swap |
| USB connectivity | |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB connector type | USB Type-B |
| USB ports quantity | 1 |
| Integrated USB cable | |
| eSATA ports quantity | 1 |
| DC-in jack |
| Product type | HDD enclosure |
| LED indicators | Activity, Power |
| On/off switch | |
| Material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Chipset | ASMedia - ASM1153E, ASMedia - ASM1456 |
| SATA connector insertion cycles | 50000 |
| UASP support | |
| Plug and Play |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| AC adapter output current | 2 A |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter input current | 0.8 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 65 % |
| Weight | 507 g (1.12 lbs) |
| Width | 134 mm (5.23 ") |
| Depth | 210 mm (8.19 ") |
| Height | 38 mm (1.48 ") |
| Package width | 153 mm |
| Package depth | 240 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 500 g |
| User guide | |
| AC adapter included | |
| Stand included | |
| Cables included | AC, USB, eSATA |
| Data transfer rate | 6000 Mbit/s |
| Plug type | Type M |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
