Back to Top
| Number of storage drives supported | 2 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive size | M.2 " |
| Supported storage drive lengths | 80 mm |
| Maximum storage capacity | 2 TB |
| RAID levels | 0,1, BIG, JBOD |
| USB connectivity | |
| USB version | 3.1 (3.1 Gen 2) |
| USB connector type | Micro-USB B |
| USB connector gender | Female connector |
| USB ports quantity | 1 |
| Integrated USB cable |
| Product type | SSD enclosure |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Mean time between failures (MTBF) | 35000 h |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Port multiplier | |
| UASP support | |
| Chipset | ASMedia - ASM1352R |
| Power source type | USB |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Weight | 96 g (0.21 lbs) |
| Width | 80 mm (3.12 ") |
| Depth | 100 mm (3.9 ") |
| Height | 15 mm (0.59 ") |
| Package width | 130 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 195 g |
| Quick installation guide | |
| Screws included | |
| Screwdriver included | |
| Cables included | USB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
