Back to Top
| Number of storage drives supported | 3 |
| Supported storage drive interfaces | SAS, Serial ATA |
| Storage drive size | 3.5 " |
| Hot-swap |
| USB connectivity |
| Product type | HDD enclosure |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| LED indicators | Y |
| Fan diameter | 80 mm |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Metal |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -35 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 65 % |
| Weight | 663 g (1.46 lbs) |
| Width | 145.8 mm (5.69 ") |
| Depth | 180.4 mm (7.04 ") |
| Height | 85.8 mm (3.35 ") |
| Package weight | 994 g |
| Screws included | |
| Manual |
| CE, REACH, RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
