Back to Top
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA |
| Storage drive size | 3.5 " |
| Hot-swap |
| Material | SECC |
| Product colour | Silver |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC, CE, WEEE |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Weight | 327 g (0.72 lbs) |
| Width | 101.6 mm (3.96 ") |
| Depth | 146.5 mm (5.71 ") |
| Height | 25.4 mm (0.99 ") |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 4 x 5.77 x 1 " |
| Supported data transfer rates | 1.5/3/6 Gb/s |
| Weight (imperial) | 0.72 lbs |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
