Back to Top
| Number of memory card slots | 1 |
| Internal | |
| Compatible memory cards | CFexpress Type B |
| Interface type | USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| Cable length | 0.2 m |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 45 mm (1.76 ") |
| Depth | 307 mm (11.97 ") |
| Height | 12 mm (0.47 ") |
| Weight | 50 g (0.11 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 100 g |
| Quick start guide |
| Power source type | USB |
| Chips organisation | JMicron - JMS583 |
| Master carton width | 785 mm |
| Master carton length | 355 mm |
| Master carton height | 230 mm |
| Quantity per master carton | 100 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
