Back to Top
| Internal | |
| Compatible memory cards | CF, Memory Stick (MS), MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MiniSD, MMC, MS Duo, MS Micro (M2), MS PRO, MS PRO Duo, MS Pro-HG Duo, MSXC, SD, SDHC, SDXC |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) ports quantity | 1 |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black, Metallic |
| Material | Plastic, Steel |
| Plug and Play | |
| LED indicators | Power |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Width | 100 mm (3.9 ") |
| Depth | 118 mm (4.6 ") |
| Height | 24 mm (0.94 ") |
| Weight | 250 g (0.55 lbs) |
| Package width | 137 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 312 g |
| Package type | Box |
| Screws included | |
| Quick start guide |
| Chips organisation | Realtek - RTS5321 |
| Chipset | Realtek - RTS5321 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
