Back to Top
| Internal |
| Interface type | USB 2.0 |
| Cable length | 2 m |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Power, Status |
| Certification | FIPS-201, GSA, RoHS, FCC, CE Class B, ICES, CISPR |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Width | 81.2 mm (3.17 ") |
| Height | 21.3 mm (0.83 ") |
| Weight | 73 g (0.16 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Cables included | USB Type-A |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
