Back to Top
| Total power | 800 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 10 - 5 A |
| Maximum input current (@110V) | 10 A |
| Maximum input current (@220V) | 5 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Max output current (+12V) | 66 A |
| Max output current (+5Vsb) | 4 A |
| Efficiency | 96 % |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Purpose | Server |
| Power supply unit (PSU) form factor | 1U |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Product colour | Grey |
| Width | 76 mm (2.96 ") |
| Depth | 336 mm (13.1 ") |
| Height | 40 mm (1.56 ") |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Titanium |
| RoHS compliance |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.