Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | PCI-E |
| Connection to PC | |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.1Q |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T,10GBASE-T |
| Jumbo frames support |
| Power consumption (typical) | 13 W |
| Management protocols | SNMP, RMON |
| Supported network protocols | IP, TCP, UDP, IPv6 |
| Product colour | Silver |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| LED indicators | LAN |
| Intel Virtual Machine Device Queues (VMDq) | |
| Fiber Channel over Ethernet |
| Recommended usage | PC |
| Internet connection required |
| Width | 63.5 mm (2.48 ") |
| Depth | 136.5 mm (5.32 ") |
| RoHS compliance |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Wireless connection |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.