Back to Top
| Ethernet WAN | |
| DSL WAN | |
| SIM card slot | |
| 3G/4G USB modem compatibility | |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 1200 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| USB port | |
| DC-in jack | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| 3G | |
| 4G | |
| UMTS bands supported | 2500 MHz |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Dynamic DNS (DDNS) | |
| VPN Passthrough | |
| Static route | |
| Flow control support | |
| SSID-based VLAN assignment | |
| Guest access |
| DHCP server | |
| DHCP client |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Detachable antenna(s) |
| Universal Plug and Play (UPnP) | |
| Reset button | |
| Quality of Service (QoS) support |
| Security algorithms | WPA, WPA2-PSK |
| Firewall | |
| VPN support | IPsec pass through PPTP pass through L2TP pass through |
| Firewall security | Forbid UDP flood attack, Forbid TCP flood attack, Forbid ICMP flood attack |
| VPN tunnels quantity | 3 |
| Product colour | White |
| Product type | Portable router |
| Memory card slot(s) | |
| Firmware upgradeable |
| Power source type | DC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Height | 90 mm (3.51 ") |
| Width | 90 mm (3.51 ") |
| Depth | 90 mm (3.51 ") |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Certification | FCC, CE, RoHS, EAC, IC |
| Number of products included | 3 pc(s) |
| Manual | |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.