Back to Top
| Form factor | Mini-Tower |
| Type | PC |
| Material | Plastic, Steel |
| Number of 5.25" bays | 1 |
| Number of 3.5" bays | 3 |
| Supported motherboard form factors | Micro-ATX, Mini-ITX |
| Product colour | Black |
| Number of 2.5" bays | 4 |
| Side window | |
| Suitable for | Home/Office |
| Number of expansion slots | 4 |
| Maximum CPU cooler height | 160 mm |
| Maximum graphics card length | 355 mm |
| Maximum PSU length | 180 mm |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Front fans installed | 1x 120 mm |
| Maximum front fans | 2 |
| Front fans diameters supported | 120 mm |
| Maximum side fans | 1 |
| Side fans diameters supported | 120 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Maximum top fans | 1 |
| Top fans diameters supported | 120 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| Width | 202 mm (7.88 ") |
| Depth | 445 mm (17.36 ") |
| Height | 378 mm (14.74 ") |
| Weight | 4300 g (9.48 lbs) |
| Package width | 255 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package height | 515 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
