Back to Top
| Hard drive capacity | 2000 GB |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Hard drive size | 2.5 " |
| Average latency | 5.56 ms |
| Component for | Notebook |
| Start/stop cycles | 600000 |
| Hard drive interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 600000 h |
| Power consumption (read) | 1.65 W |
| Power consumption (write) | 1.65 W |
| Power consumption (idle) | 0.85 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating vibration | 1 G |
| Non-operating vibration | 5 G |
| Operating shock | 400 G |
| Non-operating shock | 1000 G |
| Width | 69.85 mm (2.72 ") |
| Height | 100 mm (3.9 ") |
| Depth | 9.5 mm (0.37 ") |
| Weight | 92 g (0.2 lbs) |
| Quantity | 1 |
| Storage drive adapter included |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating voltage | 5 V |
| Type | HDD |
| Storage drive buffer size | 128 MB |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.