Back to Top
| Device type | HDD |
| Hard drive capacity | 2000 GB |
| Hard drive interface | Serial ATA III |
| Drive device, buffer size | 128 MB |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Hard drive size | 2.5 " |
| Average latency | 3.5 ms |
| Component for | Notebook |
| Start/stop cycles | 600000 |
| Hard drive interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Power consumption (standby) | 0.1 W |
| Power consumption (read) | 1.7 W |
| Power consumption (write) | 1.7 W |
| Power consumption (idle) | 0.5 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Width | 69.85 mm (2.72 ") |
| Height | 7 mm (0.27 ") |
| Depth | 100.2 mm (3.91 ") |
| Weight | 90 g (0.2 lbs) |
| Quantity | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
