Back to Top
| Internal | |
| Host interface | USB Type-A |
| Output interface | Bluetooth |
| Bluetooth version | 4.0 BLE |
| Plug and Play | |
| Wireless range | 10 m |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows XP |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 14.8 mm (0.58 ") |
| Depth | 6.8 mm (0.27 ") |
| Height | 18.9 mm (0.74 ") |
| Quick installation guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.