Back to Top
| Internal | |
| Host interface | PCIe |
| Output interface | Parallel, RS-232 |
| Expansion card form factor | Full-height / Low-profile |
| Expansion card standard | PCIe 2.0 |
| Serial interface type | RS-232 |
| Parallel ports quantity | 1 |
| FIFO (First In, First Out) | 256 B |
| Product colour | Green |
| Flow control support |
| Country of origin | China |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC, CE |
| Power consumption (typical) | 3 W |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2012 R2 x64, Windows Server 2012 x64, Windows Server 2016, Windows Server 2016 x64 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 119.8 mm (4.67 ") |
| Depth | 18.03 mm (0.7 ") |
| Height | 72.8 mm (2.84 ") |
| Weight | 45.3 g (0.1 lbs) |
| Quantity | 1 |
| Drivers included | |
| Manual | |
| Mounting brackets included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
