Back to Top
| Internal | |
| Host interface | PCIe |
| Output interface | Serial |
| Serial ports quantity | 1 |
| FIFO (First In, First Out) | 256 B |
| Windows operating systems supported | Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2003 x64 |
| Width | 152.4 mm (5.94 ") |
| Depth | 177.8 mm (6.93 ") |
| Height | 38.1 mm (1.49 ") |
| Weight | 136.1 g (0.3 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.