Back to Top
| Internal | |
| Host interface | PCIe |
| Output interface | SATA |
| Expansion card standard | PCI 3.0 |
| SATA revision | 3.0 |
| Internal SATA ports quantity | 2 |
| Data transfer rate (max) | 6 Gbit/s |
| LED indicators | Status |
| Windows operating systems supported | Y |
| Width | 22 mm (0.86 ") |
| Depth | 42 mm (1.64 ") |
| Package width | 101.6 mm |
| Package depth | 139.7 mm |
| Package height | 44.4 mm |
| Package weight | 90.7 g |
| Quantity | 1 |
| Cables included | SATA |
| Manual | |
| Drivers included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.