Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1250 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3z |
| SFP transceiver standard | BX |
| Single-mode fiber (SMF) supported | |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | |
| Fiber cable diameters supported | 9/125 µm |
| Maximum transfer distance | 1000 m |
| Wavelength-division multiplexing (WDM) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Fiber optic | |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.