Back to Top
| USB version | 2.0 |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Product colour | Grey |
| AWG wire size | 28/22 |
| Data transfer rate (max) | 480 Mbit/s |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, REACH |
| Cable diameter | 3.8 mm |
| Package weight | 40 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Polybag |
| Aramid, High-density polyethylene (HDPE), Polyvinyl chloride (PVC) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.